6 kwietnia 2012r. Czuwanie przy Grobie

W Wielki Piątek chełmińska wspólnota Domowego Kościoła od 23 do godziny 24 prowadziła adorację przy Bożym Grobie. Czytaliśmy przygotowane przez parę rejonową Anię i Grzegorza Ciechanowskich fragmenty wierszy księdza Jana Pałygi, które przeplatane były pieśniami wielkopostnymi..

Wsłuchując się w czytane słowa każdy z nas mógł zastanowić się nad swoją wiarą, przypatrzeć się jak to jest ze swoją modlitwą, traktowaniem Mszy świętej, czy spowiedzi. Trwanie przy Jezusie pomagało w zrozumieniu, że jego cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie jest dla każdego wielkim darem i siłą, by ufać, kiedy się wątpi, by powrócić do Niego, kiedy się upada, by być gotowym, kiedy nastąpi „ostatnia modlitwa, ostatni uścisk dłoni, ostatnie spojrzenie, ostatnie słowa, ostatni oddech, ostatnia łza, a potem spotkanie z Synem Człowieczym, który powiedział: Kto we Mnie wierzy, żyć będzie na wieki”.

Tegoroczna adoracja odbywała się przy scenerii żółtych tulipanów, które otaczały zewsząd leżącego Pana Jezusa, ale w tle co kilkanaście minut można było przypatrywać się zmieniającym się obrazom ludzi, różnych postaci: papieża Jana Pawła II, młodzieży, ludzi dorosłych, którzy jak my wszyscy tworzymy Kościół . Zresztą napis znajdujący się nad grobem „Oddał życie za swój Kościół”, również prowokował do wzbudzenia w sobie refleksji, że my powinniśmy być wdzięczni za to i ta wdzięczność musi być wyrażana w codzienności życia w małżeństwie, rodzinie i w pracy, ale też i w odpowiedzialności za swoją wspólnotę, nie tylko kręgową.