ORAR I (SIKÓRZ)

Na rekolekcje ORAR I st. udaliśmy się do Sikórza w Diecezji Płockiej. Czas naszego duchowego przeżywania zbiegł się z peregrynacją kopii ikony św. Rodziny w tejże diecezji. Dzięki temu mogliśmy w sposób szczególny poznać wymowę obrazu św. Rodziny jako Kościoła Domowego. Pokazuje on zjednoczenie (komunię) Świętych Osób, oraz wyraża zjednoczenie, miłość, życie małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej, która zmierza do świętości. Ikona przypomina także o zadaniach (zobowiązaniach), które chcemy podejmować jako należący do Ruchu Światło-Życie.

Wzbogaciliśmy także wiedzę o spotkaniach w kręgu o stanie ducha jakiego wymaga od nas przygotowanie do spotkań. Moment spotkania w kręgu, a więc ludzi ze sobą i z Bogiem wymaga od nas stanu czystego serca. W centrum powinna być modlitwa jako element jednoczący z Bogiem. Trzeba wznieść się ponad wszystko co jest pospolite, marne i bezwartościowe. Tam gdzie jest wspólnota, tam powinna być miłość. Trzeba tworzyć jedno z ludźmi z kręgu, nie szukać sprawiedliwości, gdyż to nie buduje wspólnoty. Istotne jest również to co robimy po zakończeniu spotkania. Chcąc zachować powagę i nie przechodzić do „prozy życia" pary małżeńskie nie powinny pozostawać ze sobą na luźnych rozmowach, ale w atmosferze przeżytych ważnych i doniosłych chwil z potrzebna refleksją rozstać się z pozostałymi.

Dla nas te rekolekcje to czas odnowy, odświeżenia związku małżeńskiego, zgłębienia prawdy o nas i uznanie swojego miejsca w otaczającym nas świecie. Jednoznacznie stwierdzamy, iż wspólnota pomogła nam w drodze do świętości, a przesłanie ks. moderatora: „Iść do nieba trzeba teraz, a nie po śmierci" wskazało wyraźnie, że zabiegać o królestwo niebieskie należy już teraz, więc naszą powinnością jest ciągłe świadczenie o Bogu całym swoim życiem.

Ela i Kazik

5-9.07.2010r.