Rekolekcje tematyczne - Otoczmy troską życie

W dniach 13-15 listopada 2009 braliśmy udział w rekolekcjach, których temat brzmiał „Otoczmy troską życie”. Był to czas zatrzymania się i skupienia na usłyszanym słowie, bo byliśmy w luksusowej sytuacji – nasze dzieci przez te dni były u dziadków.

Każde z nas wiele usłyszało i wiele zapisało. Temat rekolekcji kojarzył się nam tylko z fizycznym przekazywaniem życia, jednak ksiądz Jerzy przedstawił go nam o wiele szerzej.

My jako małżonkowie mamy prowadzić siebie nie do śmierci, ale do życia i nim się dzielić. Aby tak się działo trzeba się poznać, bo przecież każde z nas jest inne. Jeśli tę naszą wiedzę wykorzystamy w służbie życia, to mamy szansę na tworzenie tego, co w małżeństwie najważniejsze – jedności; dopiero z niej wypływa miłość.

Często jednak mimo starań miłość jest raniona i gubią się właściwe relacje między małżonkami. Powodem tego jest najczęściej grzech, który nie polega na ranieniu Boga, ale na zadawaniu śmierci sobie.

Ksiądz Jerzy ukazał nam drogę do tego, aby umacniać się Bogiem i kroczyć drogą życia. Jest nią codzienna żywa modlitwa – taka, która zakłada osobową relacje z Bogiem. Modlitwa, która ma być dialogiem, czyli zachowaniem równowagi między słuchaniem a mówieniem. Drogą do życia są zostawione nam przez Chrystusa sakramenty, przez które Pan Bóg pieczętuje nas swoją łaską. Jeśli tylko mam świadomość tej łaski, to może ona w nas działać. Bez sakramentów nie ma życia.

Wybieranie życia to wybieranie Boga i na Nim opieranie każdego kroku. To przecież Chrystus uczy nas dokonywać właściwego wyboru.

Bóg zapłać prowadzącym: księdzu Jerzemu, Ani i Wiesiowi.

Chwała Panu

Beata i Stefan