aktualności

Nabożeństwa majowe 2024 r.

2024 05 majowe DKa

Rejonowy Dzień Wspólnoty 20 kwietnia 2024 r. - Grudziądz

2024 04 dzie wsp a

Zdjęcie WhatsApp 2024 04 15 o 12.07.36 63e2a42d

 

 

Spotkanie wspólnoty 14 kwietnia 2024 r.

2024 04 04 dka

Rekolekcje Święte Triduum Paschalne w Zaborówcu 28-31 marca 2024

Rekolekcje Triduum Paschalnego to szczególny czas uobecniający mękę , śmierć i zmartwychwstanie Pana naszego Jezusa Chrystusa. To święty czas działania Boga w naszych rodzinach. Kiedy nadarzyła się okazja przeżycia tych rekolekcji w Zaborówcu, od razu podjęłam decyzję: Jedziemy! Mąż początkowo nie był entuzjastą tego przedsięwzięcia, ale poczuliśmy, że to Pan nas zaprasza na wspólne przeżywanie Paschy, więc nie możemy zrezygnować z tego zaproszenia. Im bliżej było terminu wyjazdu, tym większa ogarniała nas radość i pragnienie innego przeżycia Świętego Triduum Paschalnego. Rekolekcje odbyły się w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym. Zaborówiec leży w Przemęckim Parku Krajobrazowym. W domu rekolekcyjnym spotkaliśmy rodziny z różnych stron Polski. Z naszego rejonu Chełmno przyjechały 3 rodziny. Wszyscy uczestnicy brali czynny udział w służbie liturgicznej. Zaskoczeni byliśmy dużą ilością rodzin z bardzo małymi dziećmi. Wspaniale spisywała się diakonia wychowawcza, zapewniając opiekę wielu dzieciom. Najmłodsze pozostawały z rodzicami.

Ojciec Krzysztof Lorczyk i para prowadząca- Renata i Wojciech Bartosikowie zadbali o tu , byśmy mogli w pełni i głęboko przeżyć Triduum. Spotkania wprowadzające, jutrznie z liturgią godzin, konferencje, droga krzyżowa, gorzkie żale, nieszpory, przygotowania śpiewów i liturgii wprowadziły nas do przeżywania Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, aż do chwalebnego Zmartwychwstania Chrystusa – jako całości. Ubogacające okazały się też: obrzęd „Effatha” oraz celebracja o imieniu chrześcijańskim. Każdy z uczestników rekolekcji dziękował swemu patronowi za jego przykład i postawę oraz kierował osobistą prośbę o wstawiennictwo. Ojciec Krzysztof podczas pierwszej konferencji zachęcił nas do otwarcia, bycia uważnym i chłonięcia wszystkimi zmysłami. Całe Triduum to jedna wielka liturgia. Łamanie chleba prowadzi do zrozumienia sensu Eucharystii. ,,Rozdanie się” Pana Jezusa to zaproszenie dla nas, byśmy uczyli się przełamywać w swoim życiu egoizm, egocentryzm, przyjąć zadanie, wpuścić Bożą łaskę. Spójrzmy na życie jako Służbę. Zapragnijmy dobra dla drugiego człowieka. W uniżeniu jest wywyższenie a w pokorze wzrost. Jezus dając nam siebie, pozwala nam żyć w komunii z bliskimi, daje nam jedność. Wielki Piątek uświadamia nam siłę i konsekwencje grzechu. Jezus chce nas wyzwolić od śmierci. W Bożym miłosierdziu widać plan Boga- życie za życie! Misterium Krzyża- drogą ocalenia. Zachwyćmy się i bądźmy wdzięczni! Krzyż pokazuje nam , że warto pragnąć ofiarować życie jako dar,,, umierać” dla grzechu, walczyć z egocentryzmem, przebaczać. Krzyż jest nadzieją pośród chaosu. To miejsce wypełnienia Bożego testamentu, gdyż nabiera mocy po śmierci- królestwo Boże dla nas. Pełna znaków i symboli Wielka Sobota pozwoliła nam spotkać Chrystusa- światło- hojny dar przekraczający czas i przestrzeń.

Jezus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał. Pokonał śmierć. Zwycięstwo jest już nam zagwarantowane. Mamy więc zadanie do wykonania- głoszenie tej prawdy całemu światu. A do tego głoszenia mamy dołączyć swoje świadectwo życia – nowego życia, które jest poddane zupełnie innej hierarchii wartości. Tę prawdę mamy nieść ludziom, którzy nie mają nadziei, którzy widzą tylko życie w wymiarach doczesnych.

Podczas tych rekolekcji czas się zatrzymał. Trwał ciąg wydarzeń, w który udało nam się zatopić. Przeżywanie Triduum w formie rekolekcji było dla nas czasem błogosławionym, czasem głębokiego przeżywania Paschy Jezusa i pogłębiania relacji z Nim. Dzięki konferencjom ojca Krzysztofa uświadomiliśmy sobie, że naszą paschą jest nasze życie i podążanie z Jezusem tu na ziemi. Pragniemy stać się znakiem dobra- przejrzystym Bożym komunikatem. Chwała Panu!

Kasia i Jarek Nowakowie, diecezja toruńska

2024 03 01 triduum

Adoracja przy Grobie Pańskim - 29 marca 2014 r.

2024 03 29 adoracja

 

Lutowe spotkanie wspólnoty z księdzem Krzysztofem Freitagiem

2024 02 11 dka